SILVER & METAL / Silver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday December 3 2012
at 18:48:04
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8262 BRACELET
3 pcs, silver. Weight: 85 gr ca,
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:27
-
8261 BEAKER
silver, 1934. Height: 10, 5 cm, weight: 135 gr ca,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:03
-
8286 CUTLERY
Uppläggning mm, 6 delar. Length: 6, 5-20, weight: ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:03
-
8206 CENTERPIECE
nickel silver, Empirestil. Height: 53 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8079 Bricka med ställ
nickel silver,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:39
-
7039 CHAMPAGNE SWIZ..
18 pieces, nickel silver, St & Co. Length: 16 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:12
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1600 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8262 BRACELET
3 pcs, silver. Weight: 85 gr ca,
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:27 -
8261 BEAKER
silver, 1934. Height: 10, 5 cm, weight: 135 gr ca,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:03 -
8286 CUTLERY
Uppläggning mm, 6 delar. Length: 6, 5-20, weight: ..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:03
-
8206 CENTERPIECE
nickel silver, Empirestil. Height: 53 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8079 Bricka med ställ
nickel silver,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:39 -
7039 CHAMPAGNE SWIZ..
18 pieces, nickel silver, St & Co. Length: 16 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:12